Blog startUP & MŚP

Kiedy warto założyć spółkę? 4 pytania, które ułatwią Ci podjęcie decyzji

Myślisz o założeniu spółki, ale wciąż się wahasz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze? Nie wiesz, czy to gra warta świeczki? Przerażają Cię formalności? Zastanów się, czego oczekujesz, określ plan na przyszłość i odpowiedz na krótkie 4 pytania.

Ile wiesz o spółkach?

Czytasz poradniki i zastanawiasz się, która spółka jest najlepsza? Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i potrzeb związanych z Twoim biznesem. Typ spółki idealny dla każdego nie istnieje. Na początek usystematyzujmy wiedzę, którą posiadasz. W prawie handlowym wyróżnia się dwie grupy spółek:
  • osobowe,
  • kapitałowe.

Spółki osobowe

W tego typie spółek działalność opiera się na więzi pomiędzy wspólnikami. Posiadają zdolność prawną, sądową i procesową. Nie posiadają jednak osobowości prawnej. Wyróżnia się spółki:
  • jawne,
  • partnerskie,
  • komandytowe,
  • komandytowo-akcyjne.
Wspólnik ma ogromne znaczenie, każdemu z członków przysługują takie same uprawniania – może działać i ją reprezentować. Za zobowiązania spółki jej członkowie odpowiadają całym majątkiem nie tylko wspólnym, ale także prywatnym.

Spółki kapitałowe

Zasadniczą różnicą pomiędzy spółką osobową a kapitałową jest fakt, że w tej drugiej większe znaczenie ma majątek spółki. Najczęściej wykorzystywane są w prowadzeniu działań gospodarczych na dużą skalę. Zgodnie z polskim prawem spółki te posiadają osobowość prawną, kapitał zakładowy (minimalny wkład zgodny z rejestrem KRS) i inne cechy klasyczne dla tego typu konstrukcji. Rodzaje spółek kapitałowych to:
  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółka akcyjna.

Jak wysokie ryzyko podejmujesz w swojej działalności?

Niezależnie od rodzaju i rozmiaru prowadzonej działalności, zawsze należy brać pod uwagę możliwość niepowodzenia i związane z tym konsekwencje w postaci utraty majątku firmowego. Jak się zabezpieczyć, by w razie upadłości firmy nie stracić również majątku prywatnego? Jeśli obracasz dużymi kwotami, podejmujesz ryzyko, które może doprowadzić do utraty majątku prywatnego – domu, działki wypoczynkowej nad morzem, samochodu – wszystkiego co należy do Ciebie i Twojego współmałżonka. Jak się przed tym uchronić? Spółką rozdzielającą pieniądze prywatne i firmowe. Spółki kapitałowe – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna ograniczają odpowiedzialność majątkową (o ile nie zasiadasz w zarządzie tej spółki).

Czy oczekujesz, że po założeniu spółki koszty będą niższe?

Jedną z częstych przyczyn zakładania spółki, obok chęci zabezpieczenia majątkowego, jest chęć obniżenia wydatków związanych z prowadzeniem firmy, tj. podatków i składek ZUS. Zakładając spółkę należy jednak wziąć pod uwagę także inne koszty – księgowość oraz samego założenia spółki. Składki ZUS nie musisz płacić w spółce z o.o., akcyjnej, a także komandytowo-akcyjnej.  Płacisz jednak podatek, i zdarza się, że podwójny (od spółki i podatek dochodowy od osób prawnych – CIT). Jeśli jednak koszty uzyskania przychodu równe są z kwotą przychodu podatek wynosić będzie 0 złotych. Pod kątem optymalizacji kosztów prowadzenia firmy nie ma złotej rady, najlepiej usiąść i na spokojnie wszystko policzyć.

Wolisz prowadzić biznes samodzielnie czy z kimś?

Spółka to sposób na określenie relacji i ochronę mienia własnego, szczególnie istotna jest więc w przypadku działalności prowadzonej w więcej niż jedną osobę. Jeśli masz wspólnika, a wasze przedsięwzięcie nie jest zbyt duże, najlepiej zacząć od spółki cywilnej, którą w razie potrzeb przekształcić można w inną formę. Jeśli jednak masz poważne plany, zamierzasz wykonywać kosztowne operacje albo przekazać firmę spadkobiercom – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie najlepszym rozwiązaniem. Nie masz wspólnika? Załóż spółkę! Należy pamiętać, że jednoosobowa działalność gospodarcza zostaje automatycznie rozwiązana w momencie śmierci. Przepada nr REGON, nazwa, NIP, wszystko – firma przestaje istnieć i nie podlega sukcesji.

Załóż działalność!

Zdecydowałeś się na założenie spółki? Wspaniale! Rejestracja spółki pod adresem inny niż domowy zdecydowanie pozytywnie wpłynie na społeczny odbiór Twojej działalności. Wirtualne biuro w Warszawie, czy wirtualne biuro w Krakowie HUB Kolektyw oferuje adres do rejestracji spółki, a także doskonale wyposażone biura i sale spotkań w Warszawie oraz Krakowie. W gąszczu przepisów prawnych można się łatwo zgubić. Skorzystaj z pomocy specjalistów! HUB Kolektyw wspiera swoich klientów, oferując im pomoc w rejestracji działalności i zapewniając możliwość skorzystania z obsługi prawnej w zakresie m.in. rejestracji spółki zgodnie z przyjętymi wymogami KRS, Urzędu Skarbowego, ZUS-u, REGON. Oferujemy również usługę prowadzenia księgowości.

prowadzenie biznesu, spółki kapitałowe, spółki osobowe, założenie działalności


SPRAWDŹ NASZĄ NOWĄ USŁUGĘ.
WIRTUALNA ASYSTENTKA – REALNE WSPARCIE DLA FIRMY.

Warszawa Świeradowska 47

Warszawa Puławska 77

Kraków Zamknięta 10


Biuro HUB Kolektyw sp. z o.o. ul. Świeradowska 47, 02-662 Warszawa zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy,
XIII Wydział Gospodarczy KRS o numerze KRS 0000923105, kapitał zakładowym 5000 zł., NIP 5213791235, REGON 36806529900000
Klauzula informacyjna dotycząca danych osobowych w związku z zawarciem umowy z HUB Kolektyw
Copyright 2013 - 2021 HUB Kolektyw - Wirtualne biuro Warszawa i Kraków
Projektowanie stron www Warszawa: OlimpWeb