Kiedy warto założyć spółkę? 4 pytania, które ułatwią Ci podjęcie decyzji

Myślisz o założeniu spółki, ale wciąż się wahasz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsze? Nie wiesz, czy to gra warta świeczki? Przerażają Cię formalności? Zastanów się, czego oczekujesz, określ plan na przyszłość i odpowiedz na krótkie 4 pytania.

Ile wiesz o spółkach?

Czytasz poradniki i zastanawiasz się, która spółka jest najlepsza? Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i potrzeb związanych z Twoim biznesem. Typ spółki idealny dla każdego nie istnieje. Na początek usystematyzujmy wiedzę, którą posiadasz.

W prawie handlowym wyróżnia się dwie grupy spółek:

  • osobowe,
  • kapitałowe.

Spółki osobowe

W tego typie spółek działalność opiera się na więzi pomiędzy wspólnikami. Posiadają zdolność prawną, sądową i procesową. Nie posiadają jednak osobowości prawnej. Wyróżnia się spółki:

  • jawne,
  • partnerskie,
  • komandytowe,
  • komandytowo-akcyjne.

Wspólnik ma ogromne znaczenie, każdemu z członków przysługują takie same uprawniania – może działać i ją reprezentować. Za zobowiązania spółki jej członkowie odpowiadają całym majątkiem nie tylko wspólnym, ale także prywatnym.

Spółki kapitałowe

Zasadniczą różnicą pomiędzy spółką osobową a kapitałową jest fakt, że w tej drugiej większe znaczenie ma majątek spółki. Najczęściej wykorzystywane są w prowadzeniu działań gospodarczych na dużą skalę. Zgodnie z polskim prawem spółki te posiadają osobowość prawną, kapitał zakładowy (minimalny wkład zgodny z rejestrem KRS) i inne cechy klasyczne dla tego typu konstrukcji. Rodzaje spółek kapitałowych to:

  • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółka akcyjna.

Jak wysokie ryzyko podejmujesz w swojej działalności?

Niezależnie od rodzaju i rozmiaru prowadzonej działalności, zawsze należy brać pod uwagę możliwość niepowodzenia i związane z tym konsekwencje w postaci utraty majątku firmowego. Jak się zabezpieczyć, by w razie upadłości firmy nie stracić również majątku prywatnego? Jeśli obracasz dużymi kwotami, podejmujesz ryzyko, które może doprowadzić do utraty majątku prywatnego – domu, działki wypoczynkowej nad morzem, samochodu – wszystkiego co należy do Ciebie i Twojego współmałżonka. Jak się przed tym uchronić? Spółką rozdzielającą pieniądze prywatne i firmowe. Spółki kapitałowe – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna ograniczają odpowiedzialność majątkową (o ile nie zasiadasz w zarządzie tej spółki).

Czy oczekujesz, że po założeniu spółki koszty będą niższe?

Jedną z częstych przyczyn zakładania spółki, obok chęci zabezpieczenia majątkowego, jest chęć obniżenia wydatków związanych z prowadzeniem firmy, tj. podatków i składek ZUS. Zakładając spółkę należy jednak wziąć pod uwagę także inne koszty – księgowość oraz samego założenia spółki. Składki ZUS nie musisz płacić w spółce z o.o., akcyjnej, a także komandytowo-akcyjnej.  Płacisz jednak podatek, i zdarza się, że podwójny (od spółki i podatek dochodowy od osób prawnych – CIT). Jeśli jednak koszty uzyskania przychodu równe są z kwotą przychodu podatek wynosić będzie 0 złotych. Pod kątem optymalizacji kosztów prowadzenia firmy nie ma złotej rady, najlepiej usiąść i na spokojnie wszystko policzyć.

Wolisz prowadzić biznes samodzielnie czy z kimś?

Spółka to sposób na określenie relacji i ochronę mienia własnego, szczególnie istotna jest więc w przypadku działalności prowadzonej w więcej niż jedną osobę. Jeśli masz wspólnika, a wasze przedsięwzięcie nie jest zbyt duże, najlepiej zacząć od spółki cywilnej, którą w razie potrzeb przekształcić można w inną formę. Jeśli jednak masz poważne plany, zamierzasz wykonywać kosztowne operacje albo przekazać firmę spadkobiercom – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie najlepszym rozwiązaniem.
Nie masz wspólnika? Załóż spółkę! Należy pamiętać, że jednoosobowa działalność gospodarcza zostaje automatycznie rozwiązana w momencie śmierci. Przepada nr REGON, nazwa, NIP, wszystko – firma przestaje istnieć i nie podlega sukcesji.

Załóż działalność!

Zdecydowałeś się na założenie spółki? Wspaniale! Rejestracja spółki pod adresem inny niż domowy zdecydowanie pozytywnie wpłynie na społeczny odbiór Twojej działalności. Wirtualne biuro HUB Kolektyw oferuje adres do rejestracji spółki, a także doskonale wyposażone biura i sale konferencyjne w Warszawie oraz Krakowie.

W gąszczu przepisów prawnych można się łatwo zgubić. Skorzystaj z pomocy specjalistów! HUB Kolektyw wspiera swoich klientów, oferując im pomoc w rejestracji działalności i zapewniając możliwość skorzystania z obsługi prawnej w zakresie m.in. rejestracji spółki zgodnie z przyjętymi wymogami KRS, Urzędu Skarbowego, ZUS-u, REGON. Oferujemy również usługę prowadzenia księgowości.

prowadzenie biznesu, spółki kapitałowe, spółki osobowe, założenie działalności


Klauzula informacyjna dotycząca danych osobowych w związku z zawarciem umowy z HUB Kolektyw
Copyright 2013 - 2020 HUB Kolektyw - Wirtualne biuro Warszawa i Kraków
Projektowanie i tworzenie stron www: OlimpWeb