Od ponad dekady biura coworkingowe w Polsce i na świecie rozwijają się w bardzo szybkim tempie otwierając nowe przestrzenie w różnych lokalizacjach. Biurka na godziny prześcigają się z ofertami, które w zależności od strategii różnią się wizerunkiem.
Początkowo grupą docelową takiego rozwiązania byli rozpoczynający swoją ścieżkę kariery młodzi przedsiębiorcy oraz osoby, której towarzyszyła myśl porzucenia środowiska korporacyjnego. Prowadząc jednoosobową działalność pojawia się moment, kiedy nie chcemy pracować w domu, a przebywanie z innymi ludźmi może okazać się wielką zaletą. Niektórzy czują się zagubieni rozpoczynając życie na własny rachunek, obcowanie z innymi może im w pewien sposób pomóc. Dodatkowo nie musimy martwić się obsługą korespondencji oraz dostępem do pomieszczenia socjalnego. Wszystko w jednej prostej umowie, którą w każdej chwili można wypowiedzieć bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
W tej chwili przestrzeń coworkingowa na świecie służy również wielkim korporacjom, które przenoszą swoich pracowników w ramach możliwości nawiązania kontaktów.
Biura coworkingowe HUB Kolektyw są tak zarządzane, że firmy wysoko rozwinięte mogą dysponować dużo efektywniejszym dostępem do innowacji, talentów oraz korzystania z obniżonych kosztów nieruchomości.
Jeśli jesteś dobrze prosperującym startupem lub małym przedsiębiorstwem chcącym zostać zauważonym, nie ma lepszego miejsca, aby nawiązać takie kontakty.
Duże firmy zyskują naprawdę wiele inwestując w biurka na godziny dla swoich pracowników. Wynajmowanie przestrzeni w coworkingu może pomóc im w sprawdzeniu rynku tj. przyciąganiu najlepszych talentów, monitoringu konkurencji i możliwości pozyskiwania nowych osób do współpracy. Jednym z gigantów, gdzie zaobserwowano takie zjawisko jest firma Microsoft, ale również Amazon.
Dlaczego coworking jest wielką wartością dla ludzi?
Coworking w Warszawie to nie tylko wspólna praca, to przede wszystkim wspólna nauka. W tym przypadku edukacja opiera się na różnorodności. Umieszczając w jednym miejscu osoby o takich samych kwalifikacjach czynimy miejsce nudnym oraz przewidywalnym. Rozwój to konfrontacja przeciwności, dlatego aby ewoluować, musimy się uczyć od innych. Musimy wyjść poza naszą strefę komfortu i uczyć się od siebie nawzajem. To właśnie dlatego wielkie przedsiębiorstwa bardzo pozytywnie patrzą na idee coworkingu.
Więcej zalet coworkingu
Zakładając swoją firmę często idealizujemy pomysły zatracając się tylko w pozytywnych aspektach. Tutaj należy zachować wyjątkową ostrożność, emfaza jaka towarzyszy nam w pierwszym etapie tworzenia biznesu może okazać się mało skuteczna. To właśnie inni ludzie, którzy z nami obcują mogą ocenić czy faktycznie nasze pomysły sprawdzą się w przyszłości. Pamiętajmy, że nasi biurkowi sąsiedzi mogą okazać się wsparciem tworzonego przez nas biznesu.
Bardzo pomocne jest skonsultować się z profesjonalistami i poprosić ich o sprawdzenie swoich pomysłów. Określamy wtedy sposób odbierania produktu przez konsumenta.
Dzięki wspólnej pracy mamy możliwość zdrowej rywalizacji, do której ludzie od zawsze mają skłonność. Im więcej interakcji tym szersze stają się nasze horyzonty. Wzajemna nauka może okazać się najlepszą metodą na początek drogi biznesowej.
Przedsiębiorca musi przez cały czas znajdować się w idealnym stanie umysłu. Odpowiednie miejsce i osobowość ludzi wokół niego może ogromnie przyczynić się do sukcesu.
Praca wśród różnych ludzi, obserwowanie innych kultur może zwiększyć produktywność, a także pomaga stworzyć własną tożsamość. Regularne komunikowanie się na tematy związane z pracą, dzielenie się doświadczeniami i wymiana dowcipów może stworzyć zdrowe środowisko dla przedsiębiorców.