Blog startUP & MŚP

Coworking – co to jest?

W ostatnim czasie co raz częściej można usłyszeć nowe hasło „coworking”, ale czym właściwie jest „coworking”? Spróbujmy to przybliżyć. Coworking lub często pisany co-working pochodzi od szeroko pojętej współpracy. Jest to sposób w jaki ludzie organizują swoją przestrzeń oraz styl pracy, który obejmuje wspólne środowisko pracy w jednej powierzchni biurowej wśród niezależnych przedsiębiorców. Taka forma jest szczególnie popularna wśród freelancerów, specjalistów, tele-pracowników, tłumaczy, programistów, projektantów, małych przedsiębiorców czy startupów.

Co to jest coworking?

Coworking jest świetną alternatywą dla osób pracujących dotychczas w domu czy tłocznej kawiarni, którzy chcą skończyć z izolacją, jednocześnie nie ponosząc z tego tytułu dużych nakładów finansowych. Jednym słowem coworking to wolność pracy w świetnej atmosferze podobnych sobie firm wykorzystując synergię, która może się zdarzyć z podobnie myślącymi utalentowanych ludzi w tej samej przestrzeni za niewielkie pieniądze. W zależności od ilości dni i biura coworkingowego, w ramach jednej stałej opłaty każdy coworker otrzymuje:
 • w pełni wyposażone stanowisko pracy
 • dostęp do infrastruktury biurowej (Internet, drukarka, skaner, fax)
 • adres do rejestracji firmy
 • adres korespondencyjny
 • profesjonalną obsługę recepcji
 • odbiór korespondencji i przesyłek
 • powiadamianie o nadesłanej korespondencji
 • na życzenie skan nadesłanej korespondencji
 • dostęp do sali spotkań
 • dostęp do sali konferencyjnej
 • dostęp do zaplecza socjalnego (kuchnia, chilloutroom)
 • dodatkowo dostęp do szkoleń i imprez integracyjnych
Poza standardową obsługą w ramach działań biura coworkingowego można korzystać z wielu dodatkowych opcji, między innymi: wirtualnego biura, wirtualnego asystent czy też indywidualnie przygotowanej oferty skrojonej dla obsługi biznesu.

Jak powstała myśl coworkingu?

A zaczęło się dość niepozornie, kiedy to młody programista Brad Neuberg chcąc zachować stabilną pozycję zawodową i nie tracąc przy tym niezależności wynajął w San Francisco piętro w budynku biurowym i zaproponował innym freelancerom gotowe i w pełni wyposażone miejsce do pracy w zamian za niewielką opłatę. Tak powstało pierwsze biuro coworkingowe. Brad był również jednym z założycieli „Przestrzeni Obywatelskiej” stanowiącej kolebkę globalnego ruch coworkingowego, którego idea mocno rozprzestrzeniła się na świecie i w styczniu 2013r działało 2490 biur na całym świecie.

Źródło: zdjęcie pochodzi ze strony deskmag.com

Coworking staje się coraz bardziej powszechny również w Polsce, a jego centrum znalazło w Warszawie gdzie w lipcu 2013 roku działało już ponad 20 biur coworkingowych, oferując swoje usługi w różnych dzielnicach miasta. Ale ten rodzaj środowiska pracy nie jest wyłącznie dedykowany dużym metropoliom, dzięki czemu powoli w mniejszych miastach takich jak Toruń, Kielce czy Łódź powstają miejsca coworkingowe, gdzie działa wielu kreatywnych ludzi. Coworking już zmienia i będzie zmieniał jeszcze bardziej myślenie o sposobie i miejscu pracy. Pytania typu “co to jest coworking?” zmieniają się w “jak wynająć biuro coworkingowe”. Coworking powoli dociera do co raz większej liczby osób, które chcą łączyć się w społeczności coworkingowe, rozwijając i tworząc sukces kolejnych firm.

Sprawdź naszą ofertę coworkingową

biuro do wynajęcia, coworking, coworking warszawa, freelancer, przestrzeń pracy, styl pracy, współpraca


SPRAWDŹ NASZĄ NOWĄ USŁUGĘ.
WIRTUALNA ASYSTENTKA – REALNE WSPARCIE DLA FIRMY.

Warszawa Świeradowska 47

Warszawa Puławska 77

Kraków Zamknięta 10


Biuro HUB Kolektyw sp. z o.o. ul. Świeradowska 47, 02-662 Warszawa zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy,
XIII Wydział Gospodarczy KRS o numerze KRS 0000923105, kapitał zakładowym 5000 zł., NIP 5213791235, REGON 36806529900000
Klauzula informacyjna dotycząca danych osobowych w związku z zawarciem umowy z HUB Kolektyw
Copyright 2013 - 2021 HUB Kolektyw - Wirtualne biuro Warszawa i Kraków
Projektowanie stron www Warszawa: OlimpWeb