W ostatnim czasie co raz częściej można usłyszeć nowe hasło „coworking”, ale czym właściwie jest „coworking”? Spróbujmy to przybliżyć. Coworking lub często pisany co-working pochodzi od szeroko pojętej współpracy.
Jest to sposób w jaki ludzie organizują swoją przestrzeń oraz styl pracy, który obejmuje wspólne środowisko pracy w jednej powierzchni biurowej wśród niezależnych przedsiębiorców. Taka forma jest szczególnie popularna wśród freelancerów, specjalistów, tele-pracowników, tłumaczy, programistów, projektantów, małych przedsiębiorców czy startupów.
Co to jest coworking?
Coworking jest świetną alternatywą dla osób pracujących dotychczas w domu czy tłocznej kawiarni, którzy chcą skończyć z izolacją, jednocześnie nie ponosząc z tego tytułu dużych nakładów finansowych. Jednym słowem coworking to wolność pracy w świetnej atmosferze podobnych sobie firm wykorzystując synergię, która może się zdarzyć z podobnie myślącymi utalentowanych ludzi w tej samej przestrzeni za niewielkie pieniądze.
W zależności od ilości dni i biura coworkingowego, w ramach jednej stałej opłaty każdy coworker otrzymuje:
- w pełni wyposażone stanowisko pracy
- dostęp do infrastruktury biurowej (Internet, drukarka, skaner, fax)
- adres do rejestracji firmy
- adres korespondencyjny
- profesjonalną obsługę recepcji
- odbiór korespondencji i przesyłek
- powiadamianie o nadesłanej korespondencji
- na życzenie skan nadesłanej korespondencji
- dostęp do sali spotkań
- dostęp do sali konferencyjnej
- dostęp do zaplecza socjalnego (kuchnia, chilloutroom)
- dodatkowo dostęp do szkoleń i imprez integracyjnych
Poza standardową obsługą w ramach działań biura coworkingowego można korzystać z wielu dodatkowych opcji, między innymi: wirtualnego biura, wirtualnego asystent czy też indywidualnie przygotowanej oferty skrojonej dla obsługi biznesu.
Jak powstała myśl coworkingu?
A zaczęło się dość niepozornie, kiedy to młody programista Brad Neuberg chcąc zachować stabilną pozycję zawodową i nie tracąc przy tym niezależności wynajął w San Francisco piętro w budynku biurowym i zaproponował innym freelancerom gotowe i w pełni wyposażone miejsce do pracy w zamian za niewielką opłatę. Tak powstało pierwsze biuro coworkingowe. Brad był również jednym z założycieli „Przestrzeni Obywatelskiej” stanowiącej kolebkę globalnego ruch coworkingowego, którego idea mocno rozprzestrzeniła się na świecie i w styczniu 2013r działało 2490 biur na całym świecie.
Źródło: zdjęcie pochodzi ze strony deskmag.com
Coworking staje się coraz bardziej powszechny również w Polsce, a jego centrum znalazło w Warszawie gdzie w lipcu 2013 roku działało już ponad 20 biur coworkingowych, oferując swoje usługi w różnych dzielnicach miasta.
Ale ten rodzaj środowiska pracy nie jest wyłącznie dedykowany dużym metropoliom, dzięki czemu powoli w mniejszych miastach takich jak Toruń, Kielce czy Łódź powstają miejsca coworkingowe, gdzie działa wielu kreatywnych ludzi.
Coworking już zmienia i będzie zmieniał jeszcze bardziej myślenie o sposobie i miejscu pracy. Pytania typu “co to jest coworking?” zmieniają się w “jak wynająć biuro coworkingowe”. Coworking powoli dociera do co raz większej liczby osób, które chcą łączyć się w społeczności coworkingowe, rozwijając i tworząc sukces kolejnych firm.