Sprawdź czy posiadasz cechy przedsiębiorcy? admin 3 lipca, 2018

Sprawdź czy posiadasz cechy przedsiębiorcy?

Prawdziwy przedsiębiorca – niezbędne cechy lidera

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy spróbować określić prawdziwego przedsiębiorcę.
Jakimi cechami wyróżnia się osoba, która płynnie działa w biznesie?
Sposób myślenia, planowania oraz rozwiązywania problemów – w większości przypadków te trzy kryteria pozostają na podobnym poziomie. Bez wątpienia każdy człowiek sukcesu charakteryzuje się innym typem osobowości, jednakże są pewne aspekty wspólne dla większości osób z tego kręgu.

1. Pewność siebie

Zwykle przedsiębiorca kojarzy nam się z osobą optymistyczną i wiarygodną. Uśmiech jest stałym elementem garderoby. Do tego nieodłączną cechą lidera to pewność siebie. Jest to tak ważne, ponieważ tylko wtedy jednostka staje się wiarygodna w tym co robi. Czy człowiek z niską samooceną jest w stanie sprzedać swój produkt? Przekonać innych, że jego rozwiązanie to właśnie to czego potrzebują w swoim życiu? Mało realny scenariusz. Dlatego jeżeli planujemy otwarcie własnej działalności, ale brak nam ‘’tego czegoś’’ należy niezwłocznie popracować nad autoprezentacją.

2. Pasjonat

Prowadzenie biznesu nie jest jedynym zajęciem takiej osoby. Nawet jeżeli pracoholizm nie jest obcy w jej życiu, z pewnością znajdzie czas na realizowanie swoich zainteresowań. Bardzo często jest to aktywne zajęcie, które pozytywnie wpływa na mózg, a przede wszystkim wydobywa endorfiny. Monotonne gry w szachy na dłuższą metę uśpią instynkt przedsiębiorcy aniżeli rozbudzą szare komórki do działania.

3. Przedsiębiorca jako zwykły pracownik?

Praca dla kogoś oraz wykonywanie cudzych poleceń? Osoby biznesu nie cierpią takiej pracy. Prawdopodobnie nie odnajdują się zupełnie w tej roli. Zaburza to ich sposób na kreatywne życie. Pracując w korporacji zawsze dochodzi do momentu podporządkowania. To zdecydowanie ogranicza sposób percepcji ludzi, którzy są stworzeni do działania na własny rachunek. Jeśli władza płynie w ich krwi to pozostanie tylko pracownikiem w pewnym momencie wpłynie negatywnie na taką osobę.

4. Zadanie rozpoczynamy po to, aby je zakończyć

Kiedy przedsiębiorca rozpoczyna zaplanowane zadanie, zawsze doprowadza je do końca. Choćby wymagało to wielu poświęceń oraz zwyczajnie było czasochłonne nie zniechęci go do rozwiązania problemu. Tutaj charakterystyczna jest cierpliwość oraz wytrwałość. Jeżeli będziemy realizować wszystkie zadania krok po kroku, w taki sam sposób rozwiniemy własny biznes.

5. Odpowiednie środowisko

Aby stale rozwijać się w życiu, należy dobrze filtrować znajomości. Otaczać się ludźmi z pozytywną energią oraz sensownym podejściem do wszystkiego, a szczególnie do przeszkód i porażek. Mądrzy ludzie wiedzą, że wszelkie potknięcia są drogą do wzrostu. Pamiętajmy, że przebywając wśród ludzi mądrzejszych od siebie zawsze idziemy do przodu. Zasada:
‘’If you are the smartest person in the room, then you are in the wrong room’’ sprawdza się świetnie w tej sytuacji.

6. Odpowiednie podejście do czasu

Produktywne nawyki to podstawowe założenie ludzi biznesu. Napadowe lenistwo nie jest dla nich, to wiąże się z marnowaniem czasu. Tylko realizując coś stale możemy obserwować skuteczne wyniki. To nie tylko owocuje w pracy, ale również naszym życiu prywatnym. W związku z tym, że żyjemy szybko, niektórzy chcą również sukces osiągnąć w sprincie. Tylko długa, spokojna podróż doprowadzi nas do celu. W tej kwestii pokolenie instant, które pragnie wszystko na JUŻ I TERAZ może mieć w przyszłości problemy w tej kwestii.

7. Inteligencja emocjonalna

A to już wymaga sporej dojrzałości życiowej, ale spokojnie – na wszystko przyjdzie czas. Przeciętny człowiek przejmuje się czynnikami, które w żaden sposób nie są zależne od niego. Spotykając na drodze niemiłego urzędnika (choć w tej kwestii odnotowaliśmy duży postęp), nie pozwólmy, aby cały nasz dzień uległ pogorszeniu. Szybko ucinajmy relacje z toksycznymi ludźmi oraz wampirami energetycznymi.

8. Umiejętność dziękowania

Prawdziwy lider, który posiada na swoim koncie zwycięstwa, nigdy nie zapomina o innych ludziach. Potrafi docenić starania osób trzecich, które w mniejszy lub większy sposób przyczyniły się do jego rozwoju. Dziękowanie to czynność tak oczywista jak trudna w realizacji. Czasem najmniejszy gest skierowany do innej osoby może w kolosalny sposób odmienić punkt widzenia danego dnia. Podobnie jest w kwestii popełniania błędów, jeśli faktycznie wkradło się nieporozumienie, przyznanie się do tego jest koniecznością. A przecież nawet największy przedsiębiorca na świecie ma do tego prawo.