Jakie są wady i zalety spółki jawnej?  admin 29 listopada, 2022

Jakie są wady i zalety spółki jawnej? 

Być może planujesz otwarcie biznesu i zastanawiasz się, czy spółka jawna to dobry pomysł. Przedstawiamy wady i zalety spółki jawnej. Sprawdź poniżej!

Spółka jawna

Zanim opiszemy wady i zalety spółki jawnej, przybliżymy jej szczegółowe cechy.

Spółka jawna jest spółką osobową, zawiązywaną przez co najmniej 2 osoby. Umowa spółki powinna zostać sporządzona w formie pisemnej. Opisując plusy i minusy spółki jawnej, na pewno do pozytywnych kwestii zaliczamy brak wymogów co do kwoty minimalnego wkładu do spółki.

Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej, może ja więc reprezentować każdy ze wspólników, a jej majątek jest własnością osobistą. Taka forma działalności nie wymaga powoływania rady nadzorczej i zarządu. Spółkę rejestruje się w Krajowym Rejestrze Sądowym i powstaje z chwilą jej wpisania.

Aby spółka jawna posiadała profesjonalny adres siedziby, można wykorzystać wirtualne biuro Kraków lub wirtualne biuro Warszawa.

Spółka jawna wady i zalety

Spółka jawna to popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej, która charakteryzuje się prostotą organizacyjną i brakiem wymogu minimalnego kapitału początkowego. Zalety spółki jawnej to między innymi elastyczność w zarządzaniu i podział zysków, a także stosunkowo niskie koszty rejestracji.

Z kolei wady spółki jawnej to np. pełna odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem oraz konieczność prowadzenia księgowości w formie pełnej księgi handlowej w przypadku przekroczenia określonego progu przychodów.

Poznaj szczegółowe wady i zalety spółki jawnej!

Odpowiedzialność wspólników

Jej cechą charakterystyczną, a zarazem czynnikiem, który powinien być brany pod uwagę w przypadku podejmowania decyzji o wyborze tej formy prawnej, jest zakres odpowiedzialności. Odpowiedzialność wspólników zaliczana jest jednocześnie do znaczącej wady spółki jawnej. Odpowiedzialność w spółce ma charakter subsydiarny i solidarny.

Oznacza to, że w spółce jawnej odpowiedzialność za zobowiązania spółki ponoszą wszyscy wspólnicy solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, bez ograniczeń, całym swoim majątkiem, zarówno obecnym, jak i przyszłym.

Obowiązuje jednak zasada subsydiarnej odpowiedzialności wspólników. Polega na tym, że wierzyciel może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika dopiero gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna, co nie oznacza jednak, że wierzyciel nie może wcześniej wystąpić z pozwem przeciwko wspólnikom.

Ewidencja księgowa

Ewidencja księgowa prowadzona jest dla spółki. Natomiast w zakresie podatku dochodowego podatnikami są wspólnicy spółki (nie spółka). Wspólnicy mogą dokonać wyboru opodatkowania pomiędzy podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym lub zryczałtowanym sposobem opodatkowania. Nie ma natomiast możliwości stosowania karty podatkowej. W przypadku chęci posiadania z profesjonalnej obsługi księgowej, wykorzystaj usługi księgowe Kraków.

Kwestia VAT

Spółka jest podatnikiem w zakresie podatku VAT, o ile jest obowiązana do dokonania rejestracji do VAT. Ewentualnej rejestracji do VAT dokonuje się poprzez złożenie VAT-R. Podobnie jak w innych podmiotach, zachodzi konieczność dokonania imiennych zgłoszeń wspólników i pracowników spółki do ZUS.

Jak to zorganizować?

Zakładanie biznesu i wejście w rolę przedsiębiorcy to nowy etap, dlatego przed tym procesem warto zapoznać się z potrzebnymi narzędziami, które ułatwiają wszelkie formalności, np. Portal Rejestrów Sądowych, a także Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej.

Własna firma to również odpowiedni adres dla biznesu. Zarejestruj firmę w dobrej lokalizacji, na warszawskim Mokotowie i Krakowie. Otrzymasz w 15 minut sprawdzony adres, który usprawni działanie Twojego biznesu i uczyni go bardziej rozpoznawalnym. Wybór takiej formy to sposób na obniżenie kosztów prowadzenia działalności.

Skorzystaj z naszych usług!

Spółka jawna ma swoje wady i zalety, dlatego warto przemyśleć jej wybór, korzystając z profesjonalnego wsparcia. Jeśli potrzebujesz wygodnego adresu do rejestracji firmy, skorzystaj z naszych usług oferujących wirtualne biura.

Dla przedsiębiorców w stolicy przygotowaliśmy kompleksowe usługi księgowe w Warszawie oraz możliwość wynajęcia prestiżowego wirtualnego biura w Warszawie. Dla firm z południa Polski proponujemy również wirtualne biuro w Krakowie, które łączy wygodę i profesjonalizm