Portal Rejestrów Sądowych – narzędzie do szybkich zmian w KRS admin 16 listopada, 2022

Portal Rejestrów Sądowych – narzędzie do szybkich zmian w KRS

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i szukasz strony, w której załatwisz wszelkie formalności sądowe, sprawdź funkcjonalność PRK.

Portal Rejestrów Sądowych jest platformą stworzoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości pozwalającą online dokonywać czynności administracyjnych i prawnych oraz sądowych, w obszarze prawa gospodarczego, upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Za pomocą portalu można w szybki i łatwy sposób sprawdzić dane gromadzone w rejestrach spółek czy rejestrze zadłużonych, ale także pozwalają na składanie wniosków.

Większość procedur rejestrowych i sądowych jest w pełni zinformatyzowana w szczególności rejestracja spółek, składanie sprawozdań finansowych, złożenie wniosku o upadłość czy przeprowadzenie restrukturyzacji.

Co załatwię przez PRS?

Główne usługi PRS, to m.in.:

  • składanie elektronicznych wniosków o wpis lub zmianę wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS;
  • składanie pism procesowych do sądu rejestrowego;
  • zgłaszanie dokumentów finansowych do Repozytorium Dokumentów Finansowych;
  • elektroniczną korespondencję z sądem rejestrowym;
  • przeglądanie elektronicznych akt rejestrowych podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS;
  • udostępnianie informacji o podmiocie wpisanym do KRS.

PRS w przyszłości ma zostać rozbudowany o nowe funkcjonalności, usługi i rejestry, obecnie obejmuje on Krajowy Rejestr Sądowy oraz Krajowy Rejestr Zadłużonych.

Jak korzystać z Portalu Rjestrów Sądowych?

Aby korzystać z Portalu Rejestrów Sądowych, należy założyć profil zaufany ePUAP, wykupić podpis kwalifikowany lub posiadać dowód osobisty o w formie tzw. e-dowodu. O profilu zufanym pisaliśmy TUTAJ.

Moduł PRS – Krajowy Rejestr Sądowy w wersji wirtualnej wprowadzono 1 lipca 2021 roku i jest on  odzwierciedlenie dotychczasowego rejestru, lecz aktualnie większość spraw załatwimy online. Portal pozwala na wykonanie następujących  spraw z zakresu Krajowego Rejestru Sądowego:

  • składanie wniosków i pism do sądów,
  • składanie zgłoszeń dotyczących sprawozdań finansowych,
  • pobieranie odpisów KRS,
  • przeglądanie dokumentów finansowych,
  • dostęp do przeglądarki akt rejestrowych.

KRS składa się z sześciu zakładek, jednak tylko trzy z nich są dostępne dla osób niezalogowanych:

  1. wyszukiwarka KRS – która umożliwia wyszukanie podmiotów w KRS oraz uzyskanie informacji o aktualnym stanie prawnym i faktycznym podmiotu;
  2. przeglądarki akt rejestrowych KRS – która umożliwia przeglądanie akt rejestrowych podmiotów, które zostały wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS, jak również akt spraw dotyczących rejestracji takich podmiotów;
  3. przeglądarki dokumentów finansowych KRS – która umożliwia wyszukiwanie oraz pobieranie dokumentów finansowych podmiotów wpisanych do KRS.

Użytkownicy posiadający profil w PRS oprócz powyższych funkcjonalności otrzymują również dostęp do:

  1. e-formularzy KRS – możliwość składania wniosków o rejestracji, dokonaniu zmian danych oraz ich wykreślenia, jak również składania do sądów rejestrowych innych pism rejestrowych i procesowych;
  2. S24 – modułu, za pomocą którego możliwe jest złożenie wniosku o wpis do KRS spółki jawnej, sp.k, sp. z o.o, prostej spółki akcyjnej, fundacji czy cechu rzemieślniczego. Podmiot, który złożył wniosek o wpis za pomocą S24, następnie za jego pomocą może składać również inne pisma dotyczące spółki – nie musi korzystać z e-formularzy KRS;
  3. RDF – bezpłatne zgłaszanie dokumentów finansowych, czyli sprawozdań finansowych i innych dokumentów finansowych do Repozytorium Dokumentów Finansowych.

Jeśli jesteś w trakcie zmiany adresu firmy, skontaktuj się z nami, aby podpisać umowę na wirtualny adres Warszawa.