Blog startUP & MŚP

6 skutecznych porad - Jak efektywnie pracować w domu?

Jak zarządzać czasem?

Zapanuj nad czasem! Wybierz swoją metodę zarządzania czasemZarządzanie czasem polega na świadomym przekształcaniu próżniactwa, a także pracy bezużytecznej, zbyt intensywnej i wyniszczającej w pracę planową i zorganizowaną, zapewniającą osobisty sukces i zadowolenie” -Henryk Bieniok

Metody zarządzania czasem

Metody planowania i zarządzania czasem niewątpliwie pomagają w osiągnięciu celów zawodowych. Chociaż czasem mogą wydawać się one trudne i niezrozumiałe, warto się z nimi zapoznać i wprowadzić je w życie firmy. Oto kilka przykładów metod zarządzania czasem:

  1. METODA ABC

Pierwsze, z czym kojarzy nam się ta metoda to szkoła. W każdej notatce z lekcji znajdowały się punkty A, B i C , dzięki którym mogliśmy łatwiej zapamiętać coś lub rozpisać. W przypadku rozplanowania dnia pracy ułatwia to bardzo oddzielanie od siebie rzeczy, które musimy wykonać. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod. Polega na podziale zadań według ich ważności w 3 etapach.

2. METODA PRIORYTETÓW

Opiera się na dwóch aspektach: ważności i pilności opisanych w polach zwanych „Kwadratem Eisenhowera”. Dzielimy go na 4 części.

3. METODA „POMODORO”

Ta śmieszna nazwa pochodzi od czasomierza w kształcie pomidora. Technika ta jest bardzo prosta, możesz ją zastosować od zaraz! Oto narzędzia, których potrzebujesz:
 • lista zadań (w formie papierowej lub elektronicznej)
 • aplikacja odmierzająca czas np. Tabata czy też dedykowana aplikacja do tej metody Mechaniczny Pomidor
Główna zasada tej metody to podział czasu pracy na 25-minutowe odcinki tzw. Pomodoro i 5 minut przerwy, czyli czas regeneracji przed następnym zestawem zadań. W każdym Pomodoro skupiać się będziesz wyłącznie na jednej czynności, którą postarasz się wykonać od początku do końca. Kiedy zadzwoni budzik to znak, że należy zakończyć pracę i zrobić 5 minut przerwy.

Zasady ułatwiające organizację pracy

Jeśli jednak żadna z powyższych metod nie jest dla Ciebie warta zapamiętania to przedstawiamy kilka zasad, które ułatwią Ci organizację pracy.
 • Naucz się planować (zaplanuj każdy swój dzień)
 • Codziennie sporządzaj plan w formie pisemnej, gdyż pomaga to nie tylko wzmocnić motywację do działania, ale również odciążyć pamięć
 • Zawsze określaj hierarchię ważności planowanych zadań
 • Zaczynaj pracę od wykonania najważniejszych czynności
 • Zapanuj nad pożeraczami czasu
 • Kontroluj wykonanie planu dnia
 • Codziennie znajdź czas na aktywny odpoczynek (spacer, spotkanie ze znajomymi)
 • Bądź konsekwentny w realizacji
 • Naucz się asertywnie odmawiać, zwłaszcza wtedy, gdy czujesz, że ktoś chce się Tobą wyręczyć
 • Rozwijaj swoje umiejętności każdego dnia.

SPRAWDŹ NASZĄ NOWĄ USŁUGĘ.
WIRTUALNA ASYSTENTKA – REALNE WSPARCIE DLA FIRMY.

Warszawa Świeradowska 47

Warszawa Puławska 77

Kraków Zamknięta 10


Biuro HUB Kolektyw sp. z o.o. ul. Świeradowska 47, 02-662 Warszawa zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy,
XIII Wydział Gospodarczy KRS o numerze KRS 0000923105, kapitał zakładowym 5000 zł., NIP 5213791235, REGON 36806529900000
Klauzula informacyjna dotycząca danych osobowych w związku z zawarciem umowy z HUB Kolektyw
Copyright 2013 - 2021 HUB Kolektyw - Wirtualne biuro Warszawa i Kraków
Projektowanie stron www Warszawa: OlimpWeb