Blog startUP & MŚP

Jak obniżyć koszty prowadzenia firmy

Jak obniżyć koszty w firmie? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, redukcja kosztów bez obniżenia jakości świadczonych usług jest trudnym, ale wykonalnym zadaniem. W dzisiejszym artykule przedstawiamy sprawdzone sposoby na obniżenie kosztów, nasze rady sprawdzą się również w Twoim przedsiębiorstwie.

Zmniejszenie powierzchni biurowej

Pierwszym krokiem do redukcji kosztów w firmie jest zmiana lokalu biurowego. Jeżeli koszty najmu i rachunki są dużym obciążeniem dla firmowego budżetu, pomyśl o zmniejszeniu powierzchni biurowej. Niestety wielu przedsiębiorców obawia się, że mniejszy lokal biurowy negatywnie wpłynie na komfort pracy – niepotrzebnie, dobrze zaplanowana przestrzeń i przemyślane rozmieszczenie stanowisk nie odbije się na samopoczuciu pracowników. A Ty obniżysz koszty w firmie i zaoszczędzić sporo pieniędzy. Pamiętaj tylko, żeby przy wyborze mniejszego biura zwrócić uwagę na wysokość rachunków, być może za niską ceną najmu kryją się wysokie opłaty administracyjne i media.

Outsourcing księgowości

Drugim sposobem jak ograniczyć koszty w firmie jest outsourcing pewnych zadań. Coraz bardziej opłacalne staje się zlecenie prowadzenia księgowości zewnętrznym firmom. Zajmowanie się księgowością na własną rękę zabiera mnóstwo czasu i jest wyjątkowo nieopłacalne, zatrudnienie księgowego we własnej firmie to również duży koszt, dlatego najlepiej oddać księgowość w ręce specjalistów. Oczywiście co jakiś czas sprawdź czy oferta, którą wybrałeś nadal jest korzystna – konkurencja jest spora i warto rozglądać się za niższymi cenami.

Bezpłatne konto firmowe w banku

Często największe koszty kryją się w niewielkich opłatach – czy kiedykolwiek sprawdziłeś ile Twoja firma wydaje na:

 • abonament telefoniczny,
 • tusze do drukarek,
 • internet,
 • wysyłki kurierskie,
 • paliwo,
 • prowadzenie konta w banku?

Ostatnia z tych opłat ma realny wpływ na stan firmowego budżetu, dlatego w celu redukcji kosztów w firmie załóż darmowe konto firmowe w banku. W dzisiejszych czasach możesz skorzystać z dziesiątek darmowych porównywarek kont online. Dokładnie przyjrzyj się aktualnym zestawieniom i wybierz najtańszy rachunek, dopasowany do potrzeb Twojej firmy.
Masz już otwarte konto bankowe? Dowiedz się, czy to najkorzystniejsza oferta na rynku. Jeżeli znajdziesz tańsze rozwiązanie, bez problemu przeniesiesz istniejące konto firmowe do nowego banku.

Coworking zamiast biura

Zatrudniasz grupę freelancerów, którzy wykonują swoją działalność zdalnie? W takim razie pomyśl o skorzystaniu z usługi coworkingu, czyli wynajmie wirtualnego biura w Warszawie, lub wirtualnego biura w Krakowie. Wynajmując wirtualne biuro Twoja firma otrzyma rzeczywisty adres, który możesz wykorzystać przy rejestracji firmy. Dzięki temu adres zamieszkania przedsiębiorcy nie będzie widoczny w internetowych rejestrach, a kontrahenci nie będą niepokoić Cię w domu. Wynajmując wirtualne biuro otrzymujesz szereg usług, np.:

 • obsługę korespondencji przychodzącej,
 • przesyłanie korespondencji na wskazany adres,
 • dostęp do wpełni wyposażonych sal konferencyjnych,
 • obsługę księgową.

Wirtualne biuro to świetny wybór dla freelancerów, start-upów i małych firm. Jeżeli nie potrzebujesz przestrzeni biurowej przez 40 godzin w tygodniu, warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Wirtualne biura HUB Kolektyw są zdecydowanie tańsze od tradycyjnych lokali biurowych, więc to świetny sposób na ograniczenie kosztów w firmie.

Korzystanie z darmowego oprogramowania

Naszym ostatnim sposobem jak w łatwy sposób obniżyć koszty w firmie jest zmiana oprogramowania. Nie musisz wydawać setek, a nawet tysięcy złotych na drogie pakiety biurowe, zamiast tego wybierz ich darmowe zamienniki. Najpopularniejsze z nich:

 • OpenOffice,
 • Dokumenty Google,

to bardzo dobre, darmowe programy do tworzenia różnych dokumentów. Oba rozwiązania to znakomita alternatywa dla drogiego Microsoft Office, z ich pomocą stworzysz: dokumenty tekstowe, PDF, arkusze kalkulacyjne czy prezentacje multimedialne. A jakość Twoich dokumentów będzie praktycznie taka sama, jak w przypadku płatnego oprogramowania.

Podsumowanie

Jak widzisz sposobów na redukcję kosztów w firmie jest mnóstwo – wystarczy, że dobrze zaplanujesz działania przedsiębiorstwa i będziesz regularnie kontrolował ofertę konkurencyjnych firm. Outsourcing księgowości, wirtualne biuro, bezpłatne konto bankowe i darmowe oprogramowanie to sprawdzone rozwiązania, dzięki którym przedsiębiorcy na całym świecie obniżają koszty działalności.

jak obniżyć koszty w firmie, jak ograniczyć koszty w firmie, redukcja kosztów, redukcja kosztów w firmie


SPRAWDŹ NASZĄ NOWĄ USŁUGĘ.
WIRTUALNA ASYSTENTKA – REALNE WSPARCIE DLA FIRMY.

Warszawa Świeradowska 47

Warszawa Puławska 77

Kraków Zamknięta 10


Biuro HUB Kolektyw sp. z o.o. ul. Świeradowska 47, 02-662 Warszawa zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy,
XIII Wydział Gospodarczy KRS o numerze KRS 0000923105, kapitał zakładowym 5000 zł., NIP 5213791235, REGON 36806529900000
Klauzula informacyjna dotycząca danych osobowych w związku z zawarciem umowy z HUB Kolektyw
Copyright 2013 - 2021 HUB Kolektyw - Wirtualne biuro Warszawa i Kraków
Projektowanie stron www Warszawa: OlimpWeb