Blog startUP & MŚP

6 skutecznych porad – Jak efektywnie pracować w domu?

Zaczynasz pracę zdalną, ale nie wiesz jak efektywnie pracować w domu? Wiele osób zastanawia się, czy wystarczy im samodyscypliny i umiejętności organizacyjnych do zaplanowania skutecznej pracy w domowym zaciszu. W końcu brak szefa w pobliżu, Facebook na wyciągnięcie ręki i pełna zmywarka mogą zepsuć nawet najbardziej ambitne plany. Dlatego dzisiaj przedstawiamy 6 skutecznych porad, jak mądrze pracować w domu.

Na czym polega praca zdalna?

Praca zdalna to nic innego, jak wykonywanie służbowych obowiązków poza siedzibą firmy. W przypadku pracy zdalnej wiele reguł, takich jak:

  • godziny wykonywania obowiązków,
  • czas poświęcony na pracę,
  • długość i częstotliwość przerw,

zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości pracownika. Praca zdalna ma wiele zalet – możemy pracować dla firm spoza Europy, mieszkać w odległych zakątkach świata i działać, gdy jesteśmy najbardziej wydajni. Niestety takie rozwiązanie ma też pewne wady – utrudnia rozdzielenie życia prywatnego i zawodowego. Dlatego zapraszamy do przeczytania naszego artykułu, z którego dowiesz się jak efektywnie pracować w domu.

Dlaczego praca zdalna w domu jest coraz powszechniejsza?

Coraz więcej osób decyduje się na pracę w domu, ponieważ taki rodzaj zatrudnienia pozwala na elastyczne zarządzanie czasem (tę możliwość szczególnie doceniają studenci i młodzi rodzice). Znakiem dzisiejszych czasów są wysoko rozwinięte technologie teleinformatyczne, które umożliwiają nam natychmiastowe połączenie z biurem i wykonywanie zadań poza siedzibą firmy. Wiele nowoczesnych zawodów opiera się na działaniach w sieci, dlatego programista, grafik komputerowy czy copywriter mogą pracować nie wychodząc z domu.

6 sposobów – jak efektywnie pracować w domu?

Wskazówka 1 – Przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy

Niestety, lecz praca zdalna wcale nie oznacza całych dni spędzonych z laptopem w łóżku. Jeśli chcesz pracować efektywnie i wygodnie (a przy okazji nie nabawić się zwyrodnień kręgosłupa), musisz urządzić w domu mini biuro. Zaopatrz się w:

  • porządny, ergonomiczny fotel z oparciem łokci i zagłówkiem,
  • przestronne biurko dopasowane do Twojego wzrostu,
  • szafki i półki, w których przechowasz wszystkie niezbędne dokumenty.

Pamiętaj, by na biurku trzymać tylko potrzebne rzeczy: komputer, notatnik i długopis, telefon (koniecznie wyłącz powiadomienia z Messengera i Facebooka!), kalendarz i lampkę. Ograniczając rzeczy na biurku do absolutnego minimum, na pewno będzie Ci łatwiej skupić uwagę na efektywnej pracy. Wszystkie mniej potrzebne rzeczy przechowuj w pobliżu biurka, w szafkach i półkach.

Wskazówka 2 – Konkretne godziny pracy

Osoby pracujące w domu mają tendencję do “rozciągania” dnia pracy, co nierzadko kończy się pracą od 22 do 1 w nocy.  Dlatego przed rozpoczęciem dnia warto ustalić sobie konkretne godziny pracy i przestrzegać wyznaczonego czasu. Polecamy zaczynać pracę z samego rana,o stałej porze.

Pamiętaj o dzieleniu życia zawodowego i prywatnego – jeżeli założysz, że pierwsze z wyznaczonych zadań zaczniesz o godzinie 9, to zasiądź do biurka równo o 9:00 i nie rozpraszaj się myślami o praniu lub kolacji dla znajomych. Planowanie konkretnych godzin znacznie usprawni Twoją pracę i skróci jej czas – i szybciej zabierzesz się za obowiązki rodzinne.

Wskazówka 3 – Zapewnienie spokoju

Twoja rodzina ciągle narzuca Ci nowe obowiązki “bo przecież cały dzień siedzisz w domu”? Wyjaśnij (a nawet zaprezentuj) bliskim, jak wygląda Twoja praca i powiedz w jakich godzinach zamierzasz ją wykonywać. Zaznacz, że pomiędzy 9 a 17 jesteś “w biurze” i chcesz maksymalnie skupić się na wypełnianiu obowiązków zawodowych. Dodaj, że im szybciej zakończysz pracę, tym szybciej pomożesz w domowych zajęciach.

Wskazówka 4 – Dzielenie czasu na sprawy prywatne i zawodowe

W efektywnej pracy w domu niezwykle ważne jest umiejętne dzielenie spraw zawodowych i prywatnych. Tutaj musisz trzymać się samodyscypliny i pamiętać, aby w czasie pracy nie rozmawiać przez telefon z ciotką, a podczas rodzinnej kolacji nie czytać służbowych maili. Przemyśl zakup dwóch telefonów i założenie osobnych skrzynek mailowych – te rozwiązania na pewno pomogą Ci podzielić obowiązki.

Wskazówka 5 – Jak radzić sobie z prokrastynacją?

Prokrastynacja, czyli wieczne odwlekanie czegoś na później, to częsta przypadłość freelancerów pracujących z domu. W końcu każdemu z nas zdarzyło się złapać na tym, że zamiast pracować – przeglądamy Facebooka, zamawiamy nowy ekspres do kawy albo oglądamy śmieszne filmiki na YouTube.

Na szczęście mamy kilka sprawdzonych sposobów na walkę z prokrastynacją. Przede wszystkim pamiętaj o układaniu konkretnej listy zadań, wyznaczaj sobie bliskie deadliny i na bieżąco monitoruj kalendarz pracy. Możesz stworzyć profesjonalny harmonogram w MS Project lub powiesić nad biurkiem tablicę korkową z zadaniami. Najważniejsze, by trzymać się wyznaczonego planu i znaleźć dobry system motywacyjny. Może za każdą przepracowaną godzinę należy Ci się 5 minut ulubionego serialu? Przemyśl to rozwiązanie.

Wskazówka 6 – Częste i krótkie przerwy

Jako ostatnią wskazówkę, jak efektywnie pracować w domu, chcemy Ci zaproponować dobrze rozplanowany system przerw. Jeśli pracujesz w domu od dłuższego czasu, to pewnie zdążyłeś zaobserwować w jakich godzinach jesteś bardziej i mniej produktywny. Ten mało efektywny czas możemy wykorzystać na lżejsze zadania lub całkowite przerwy od pracy. Lubisz pracować od 7 do 11, ale później przychodzi trudny czas? W takim razie 11 to idealny czas na dłuższą przerwę.

Oczywiście jedna przerwa w ciągu dnia to o wiele za mało, aby wypełniać powierzone zadanie w prawidłowy sposób. Pamiętaj o krótkich i regularnych przerwach, możesz np. udać się do kuchni i zaparzyć kawę lub obejrzeć krótki tutorial na YouTube. Kilka minut przerwy pomiędzy wykonywanymi zadaniami pozwoli Ci na świeże spojrzenie i bardziej efektywną pracę w domu.

Wirtualne biuro jak alternatywa pracy zdalnej w domu

Przedstawiliśmy 6 sposobów jak mądrze pracować w domu, ale nie wspomnieliśmy o jeszcze jednej, istotnej możliwości… Praca zdalna wcale nie musi oznaczać pracy w domowym zaciszu, możesz np. skorzystać z wynajmowanych pomieszczeń biurowych lub wynająć biurko na godziny. Podczas pracy w domu wiele rzeczy nas rozprasza – w końcu mógłbyś być lepszym rodzicem i ugotować dzieciom dwudaniowy obiad, a sterta ubrań do wyprasowania ciągle rośnie… Niestety, nawet samodyscyplina i genialne zarządzanie nie zastąpią przestrzeni wolnej od domowych obowiązków.

Dlatego chcemy Ci zaprezentować wirtualne biura HUB Kolektyw, w których możesz liczyć na skupienie na najwyższym poziomie. Pomieszczenia w wirtualnych biurach to w pełni wyposażone sale:

  • ergonomiczne krzesła,
  • biurka najwyższej jakości,
  • tablice do pisania,

w których panują idealne warunki do pracy umysłowej. W każdym momencie możesz odejść od biurka i zaparzyć sobie świetną kawę – w naszych wirtualnych biurach w Warszawie i wirtualnych biurach w Krakowie.

Zachęcamy Cię do skorzystania z oferty wirtualnych biur, praca w nich to czysta przyjemność i świetna alternatywa dla pracy w domu.

jak efektywnie pracować w domu, jak pracować w domu


SPRAWDŹ NASZĄ NOWĄ USŁUGĘ.
WIRTUALNA ASYSTENTKA – REALNE WSPARCIE DLA FIRMY.

Warszawa Świeradowska 47

Warszawa Puławska 77

Kraków Zamknięta 10


Biuro HUB Kolektyw sp. z o.o. ul. Świeradowska 47, 02-662 Warszawa zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy,
XIII Wydział Gospodarczy KRS o numerze KRS 0000923105, kapitał zakładowym 5000 zł., NIP 5213791235, REGON 36806529900000
Klauzula informacyjna dotycząca danych osobowych w związku z zawarciem umowy z HUB Kolektyw
Copyright 2013 - 2021 HUB Kolektyw - Wirtualne biuro Warszawa i Kraków
Projektowanie stron www Warszawa: OlimpWeb