Blog startUP & MŚP

Jaką siedzibę firmy wybrać – dom, mieszkanie czy może wynajęte biuro?

Wybór miejsca siedziby firmy to decyzja, którą warto podjąć świadomie. Jesteś na etapie zakładania działalności i zastanawiasz się, jaka siedziba firmy będzie najlepsza – we własnym mieszkaniu, w domu rodziców, pod adresem fizycznie wynajmowanego biura czy pod adresem wirtualnym?

Siedziba firmy – co wybrać? Zalety i wady rozwiązań

Zapoznaj się z naszym artykułem, dowiedz się, co to jest siedziba firmy i znajdź rozwiązanie dla siebie!

Siedziba firmy to miejsce, w którym przechowywane powinny być dokumenty firmy – to pod ten adres zgłosi się kontrola z Urzędu Skarbowego. Adres siedziby działalności gospodarczej nie musi być miejscem faktycznego wykonywania działalności. To adres formalny, który widnieć będzie w dokumentach. Miejsce wykonywania działalności gospodarczej może być dowolne – biuro, wynajmowane mieszkanie w innym mieście, dom rodzinny, itp.

Gdzie w takim razie powinna mieścić się siedziba firmy? Poniżej przedstawiamy wady i zalety kilku rozwiązań.

Siedziba firmy we własnym mieszkaniu

Wybór własnego mieszkania na siedzibę firmy to dość częsty wybór. Plusem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu i pieniędzy. Nie trzeba szukać innych rozwiązań – wystarczy wygospodarować miejsce na biuro i przechowywanie dokumentów. Dość dużym minusem jednak jest fakt, że adres domowy przestaje być adresem prywatnym. Figurować będzie w dokumentach firmowych, nie tylko tych składanych do urzędów, ale i związanych ze współpracą z klientami. Adres siedziby firmy bez problemu można znaleźć też w internecie. Może to wpływać negatywnie nie tylko na work-life-balance, ale i poczucie bezpieczeństwa. Siedziba firmy w wynajmowanym mieszkaniu to też dodatkowe koszty związane z ew. zmianą tego adresu w przypadku wyprowadzki.

Siedziba firmy w domu rodziców

A co z domem rodziców? To rozwiązanie jest dość wygodne, wiąże się jednak z koniecznością przechowywania w domu rodzinnym pełnej dokumentacji firmowej. Dodatkowo, tak jak w przypadku siedziby firmy w mieszkaniu, ujawniamy też adres.

Siedziba firmy w fizycznie wynajmowanym biurze

Wynajmowane biuro to miejsce, które może być jednocześnie siedzibą działalności gospodarczej i miejscem jej wykonywania. Jednak w przypadku, kiedy nie potrzebujemy biura na co dzień i służy ono głównie do spotkań z klientami, warto rozważyć inne rozwiązanie

Wirtualny adres działalności gospodarczej

Siedziba firmy pod wirtualnym adresem to dobra i wygodna opcja dla wszystkich, którzy nie chcą rejestrować firmy pod adresem prywatnym – czy to wynajmowanego mieszkania, własnościowego lokalu, czy domu rodzinnego. Obecnie wirtualne biura to coraz bardziej popularne rozwiązanie nie tylko dla działalności jednoosobowej, ale i średnich lub dużych firm, które np. otwierają nowy oddział w innym mieście. Adres siedziby działalności gospodarczej np. w Warszawie lub Krakowie podnosi także prestiż firmy w oczach potencjalnego klienta.

Wiele biur oferuje pakiety usług, które dostosować można do indywidualnych potrzeb działalności, np. obsługę poczty, księgowości, dostęp do sal konferencyjnych, biurka na godziny, a także wynajem biurka na wyłączność. Biuro coworkingowe z usługą wirtualnego adresu to dużo tańsze rozwiązanie niż wynajem całego biura, wyposażenie go i zatrudnienie osób, które zajmować się będą administracją. 

Podsumowanie

Siedziba firmy nie musi być jednoznaczna z miejscem wykonywania działalności. Wybierając adres siedziby, warto zdecydować się na najwygodniejsze rozwiązanie. Jeśli zależy Ci na prestiżowym adresie, profesjonalnej obsłudze i pakiecie dostosowanym do potrzeb Twojej firmy, możesz zdecydować się na nasze wirtualne biuro Warszawa lub wirtualne biuro w Kraków.


SPRAWDŹ NASZĄ NOWĄ USŁUGĘ.
WIRTUALNA ASYSTENTKA – REALNE WSPARCIE DLA FIRMY.

Warszawa Świeradowska 47

Warszawa Puławska 77

Kraków Zamknięta 10


Biuro HUB Kolektyw sp. z o.o. ul. Świeradowska 47, 02-662 Warszawa zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy,
XIII Wydział Gospodarczy KRS o numerze KRS 0000923105, kapitał zakładowym 5000 zł., NIP 5213791235, REGON 36806529900000
Klauzula informacyjna dotycząca danych osobowych w związku z zawarciem umowy z HUB Kolektyw
Copyright 2013 - 2021 HUB Kolektyw - Wirtualne biuro Warszawa i Kraków
Projektowanie stron www Warszawa: OlimpWeb