Blog startUP & MŚP

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – wady i zalety

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (czyli spółka z o.o.) to najpopularniejsza spółka handlowa w Polsce. Przedsiębiorcy decydują się na założenie spółki z o.o. ze względu na liczne zalety tego rozwiązania.

Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Niestety, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest wolna od wad. Jak wyglądają wady i zalety spółki z o.o.? Kiedy warto zdecydować się na założenie nowej firmy, a kiedy na zakup gotowej spółki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Zacznijmy od tego, czym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i jakie cechy posiada ta forma prawna. Wedle definicji umieszczonej na stronie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii spółka z o.o. to:

kapitałowa spółka handlowa, która posiada osobowość prawną. Może być utworzona przez jednego bądź kilku wspólników – osoby fizyczne lub prawne, bez względu na obywatelstwo i miejsce siedziby. Wspólnicy ponoszą jedynie ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki – do wysokości wniesionych przez nich wkładów. Aby założyć spółkę z o.o. wymagany jest kapitał o minimalnej wartości 5 tys. zł.

Założenie spółki z o.o. rozpoczyna się od podpisania umowy spółki, czyli aktu notarialnego, który określa:

 • nazwę i siedzibę spółki,
 • profil działalności spółki,
 • wysokość kapitału zakładowego,
 • wartość udziałów każdego ze wspólników.

Jeżeli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada kilku wspólników, konieczne jest powołanie zarządu spółki. Następnie należy złożyć wniosek do KRS, czyli Krajowego Rejestru Sądowego, który zarejestruje przedsiębiorstwo. Wniosek o wpis do KRS można złożyć:

 • listownie,
 • elektronicznie,
 • osobiście w sądzie.

Do formularza (wypełnionego w języku polskim, drukowanymi literami) należy dołączyć m.in.: umowę spółki i listę wspólników.

Ile kosztuje założenie spółki z o.o.?

Aby założyć spółkę z o.o. musimy wnieść do niej kapitał zakładowy, który wynosi minimum 5 tys. zł. To jednak nie jedyna opłata, jaką ponosi przyszły przedsiębiorca (lub kilku wspólników). Rejestrując spółkę tradycyjnie (papierowo) musimy liczyć się z:

 • opłatą sądową za wpis – 500 zł,
 • opłatą za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – 100 zł.

W przypadku rejestracji online zapłacimy 250 zł opłaty sądowej za wpis, a także 100 zł za ogłoszenie wpisu. Wszystkie koszty związane z założeniem spółki możemy zapłacić gotówką, przelewem tradycyjnym lub kartą płatniczą. Podstawową opłatą jest również taksa dla notariusza, który sporządził umowę. Wysokość taksy jest uzależniona od kapitału zakładowego – im niższy wkład, tym mniej zapłacimy.

Ciekawym rozwiązaniem jest powierzenie wszystkich zadań związanych z założeniem spółki firmie zewnętrznej. Obsługa spółek przez HUB Kolektyw to stosunkowo niedroga usługa, na którą warto się zdecydować.

Zalety i wady samodzielnej rejestracji spółki z o.o.

Jak każda forma działalności gospodarczej, również spółka z o.o. ma wady i zalety. Jeśli zastanawiasz się nad założeniem nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, to koniecznie poznaj wady i zalety związane z jej rejestracją.

Zalety:

 • niskie koszty założenia – zakładając sp. z o.o. musimy ponieść koszt: spisania umowy w formie aktu notarialnego, rejestru spółki w KRS oraz wniesienia kapitału zakładowego. Koszty te nie są jednak zbyt wysokie, a w przypadku rejestracji spółki przez Internet będą jeszcze niższe;
 • możliwość rejestracji spółki przez Internet – to bardzo komfortowe rozwiązanie, które znacznie upraszcza proces rejestracji sp. z o.o.;
 • niski kapitał zakładowy – w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kapitał zakładowy wynosi min. 5 000 zł. Tworzą go udziały, które wnieśli poszczególni współzałożyciele, a minimalna wartość udziału to 50 zł;
 • ograniczona odpowiedzialność wspólników – to chyba najważniejsza zaleta spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (choć nie jest istotna w momencie jej zakładania). Wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki tylko do wielkości wniesionych wkładów. W praktyce oznacza to, że wspólnicy nie muszą spłacać długów spółki.

Wady:

 • wizyty u notariusza – założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wszelkie zmiany postanowień wymagają spisania aktu notarialnego;
 • składanie sprawozdań finansowych – każda spółka z ograniczoną odpowiedzialnością musi raz do roku złożyć w sądzie rejestrowym (i urzędzie skarbowym) sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności spółki;
 • obowiązek prowadzenia pełnej księgowości – największą wadą spółek z o.o. jest konieczność prowadzenia sformalizowanego, precyzyjnego i skomplikowanego systemu ewidencji zdarzeń gospodarczych. Na szczęście usługi księgowe są coraz bardziej dostępne i nawet niewielkie firmy są w stanie opłacić prowadzenie ewidencji zewnętrznym firmom.

A może zakup gotowej spółki z o.o.?

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zakup gotowej spółki z o.o., która do tej pory nie prowadziła działalności – takie transakcje są w pełni legalne! Dlaczego warto przemyśleć zakup istniejące spółki? To duża oszczędność czasu i, nierzadko, pieniędzy. Gotowe spółki posiadają kapitał zakładowy, komplet dokumentów, numer NIP, REGON oraz są zarejestrowane w KRS.

Kupując gotową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością unikasz wszystkich niedogodności związanych z samodzielną rejestracją. Jedynym wymaganym działaniem jest tutaj wizyta u notariusza, podpisanie dokumentów i złożenie ich w sądzie. Gotowa sp. z o.o. jest w pełni ukształtowanym podmiotem prawnym (wolnym od zobowiązań), dzięki czemu prowadzenie działalności gospodarczej możesz rozpocząć z dnia na dzień!

Zalety i wady kupna gotowej spółki z o.o.

Gotowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to rozwiązanie posiadające wiele zalet. Przede wszystkim taka spółka posiada historię w KRS i urzędzie skarbowym, więc nowy właściciel uniknie żmudnych i czasochłonnych procesów rejestracji. Poza tym, do zalet gotowej spółki z o.o. należy:

 • w pełni opłacony kapitał zakładowy,
 • szerokie PKD, które umożliwia prowadzenie działalności w każdej branży,
 • możliwość rozpoczęcia działalności “z dnia na dzień”.

Istniejące spółki z o.o. mają też pewne wady, m.in. konieczność dokonania zmian w KRS. Jednak najważniejszą wadą gotowych spółek jest ryzyko transakcji – przed zakupem należy dokładnie sprawdzić sprzedawcę i “prześwietlić” przeszłość spółki.

Podsumowanie

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to forma prawna, która posiada wady i zalety. Najbardziej uciążliwy dla przyszłych przedsiębiorców jest żmudny i czasochłonny proces rejestracji. Na szczęście na rynku działają specjalistyczne firmy, które wykonają większość formalności w naszym imieniu. Ciekawym i stosunkowo nowym rozwiązaniem jest też zakup gotowej spółki z o.o. – taki podmiot posiada wpis do KRS, pełną dokumentację i kapitał zakładowy.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz gotową spółkę czy samodzielne założenie działalności, warto zdecydować się na profesjonalne wsparcie i skorzystać z nowoczesnych rozwiązań w kwestii prowadzenia działalności, takich jak wirtualne biuro w Warszawie, czy wirtualne biuro w Krakowie. Specjaliści pomogą m.in.: w przygotowaniu aktu notarialnego, dokumentów do KRS, a w przypadku zakupu gotowej spółki przeprowadzą dokładną analizę przeszłości podmiotu.

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wady i zalety, spółka z oo wady i zalety, spółka z oo zalety


SPRAWDŹ NASZĄ NOWĄ USŁUGĘ.
WIRTUALNA ASYSTENTKA – REALNE WSPARCIE DLA FIRMY.

Warszawa Świeradowska 47

Warszawa Puławska 77

Kraków Zamknięta 10


Biuro HUB Kolektyw sp. z o.o. ul. Świeradowska 47, 02-662 Warszawa zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy,
XIII Wydział Gospodarczy KRS o numerze KRS 0000923105, kapitał zakładowym 5000 zł., NIP 5213791235, REGON 36806529900000
Klauzula informacyjna dotycząca danych osobowych w związku z zawarciem umowy z HUB Kolektyw
Copyright 2013 - 2021 HUB Kolektyw - Wirtualne biuro Warszawa i Kraków
Projektowanie stron www Warszawa: OlimpWeb